Apartamenty Bałtyckie

Atrakcje, plaża i morze w Lubiatowie

Udane wakacje nad morzem​ tylko na szerokiej, białej plaży

Pragniecie Państwo odpocząć z dala od turystycznego gwaru, przepełnionych miasteczek i szumu codzienności? Lubiatowo to idealne miejsce na spędzenie wakacji – w parach, gronie przyjaciół lub całą rodziną. Jakie atrakcje czekają na wczasowiczów oprócz piaszczystej, białej plaży i morza, które szumi ukojeniem? Oto nasze propozycje!

Pierwsze kroki turystów? Na plażę, nad morze!

Atrakcje w Lubiatowie i okolicach? Naszą listę otwiera sama malownicza miejscowość, położona nad samym morzem. Do słonej wody prowadzi piaszczysta, biała plaża, a do niej las, w którym nie brakuje smakowitych darów natury i… dzikich zwierząt. Do brzegu można również dotrzeć, korzystając ze ścieżek rowerowych lub na grzbiecie rumaka. Przejażdżka konno po plaży, tuż przy brzegu morza, będzie niezapomnianym przeżyciem, niezależnie od poziomu zaawansowanie w jeździectwie.

Lubiatowo

Położone jest nad samym brzegiem morza. Jest to osada, która w ostatnim okresie przeistacza się w atrakcyjną miejscowość wypoczynkową. Jest to miejsce bardzo spokojne i malownicze, otoczone lasami. Droga na plażę prowadzi przez las, który – w zależności od pory roku – pełen jest jagód, borówek i grzybów.

Lasy i pola zamieszkiwane są przez bogaty w gatunki świat zwierząt. Można tu zobaczyć m.in sarny, zające, lisy i dziki. W lasach istnieje kilka ścieżek rowerowych, które prowadzą do wielu pięknych miejsc. W Lubiatowie znajduje się również stadnina koni, która organizuje naukę jazdy, przejażdżki dla dzieci oraz wyprawy terenowe m.in. na plażę – dla wytrwałych jeźdźców. W samym Lubiatowie znajdują się trzy sklepy zaspakajające codzienne zapotrzebowanie, a w sezonie otwarte są bary szybkiej obsługi. Niedaleko Lubiatowa (ok. 1,5 km) znajduje się Jezioro Kopalińskie, doskonale nadające się do uprawiania wędkarstwa.

Biała plaża i szum morza – czego chcieć więcej?

Sama plaża w Lubiatowie jest biała, co czyni ją wyjątkową na mapie polskiego wybrzeża. Szeroka i drobnoziarnista pozwala znaleźć spokojne miejsce do wypoczynku – w pełnym słońcu lub, w chłodniejsze dni, w ramach terapii jodem. Szum morza i słony smak wody przez wielu uznawane są za najlepszych towarzyszy wakacyjnego wypoczynku.

Będąc w Lubiatowie, nie wolno zapomnieć o atrakcjach, jakie czekają w okolicy miejscowości.

Wiele atrakcji na wczasowiczów czeka na licznych szlakach turystycznych. Trasy liczące od kilku do kilkudziesięciu kilometrów uwzględniają różne formy spędzania wolnego czasu. Jazda rowerem, piesze wędrówki przez lasy i lokalne zabytki, będą doskonałą alternatywą dla osób nielubiących wielogodzinnego opalania się na plaży czy pływania w falach. Osoby pasjonujące się łowieniem ryb znajdą natomiast zajęcie nad Jeziorem Kopalińskim, w pobliżu którego znajdują się zapierające dech w piersiach wydmy. Miłośnicy latarni morskich znajdą atrakcję w pobliskim Choczewie. Niedaleko jest także do Łeby, gdzie czeka Park Narodowy oraz Park Dinozaurów, który, jesteśmy pewni, spodoba się nie tylko najmłodszym.

Plaża w Lubiatowie

Ciągnąca się kilometrami, czysta, drobnoziarnista i bardzo szeroka, w niektórych odcinkach dochodząca do 60 metrów szerokości – biała plaża, to niewątpliwie atrakcja tego skrawka regionu. Jest to bezsprzecznie jedna z najbardziej urokliwych i najczystszych plaż Morza Bałtyckiego.

Bez wzgledu na porę roku, nawet w sezonie odnaleźć tu można spokój i zaciszne zakątki pomorskiego wybrzeża. Z dala od oblężonych plaż choćby w niedalekiej Białogórze i Dębkach, tutaj jest malowniczo i spokojnie, a ciszę przerywają jedynie pojedyńcze mewy które ciągle łatwo odnajdują tu swoje miejsce, z naturą i słońcem pozbawionym zgiełku miasta i cywilizacji.

Pełne jodu powietrze i orzeźwiająca morska bryza sprawiają, iż można poczuć się jak na dziewiczej plaży, poczuć błogi spokój, zwolnić i po prostu odetchnąć.

Jezioro Kopalińskie i Wydma Lubiatowska

Jeszcze nie tak dawno, bo w latach 30-tych, bielała ponad sosnowym lasem, na północ od miejscowości Lubiatowo. Przyczyną jej powstania było prawdopodobnie wycięcie lasu porastającego wydmy i samoistne uruchomienie się piasków.

W wyniku przemieszczania się wydmy w kierunku południowo-wschodnim zostały zasypane ujścia niektórych strumieni i zaczęły się tworzyć jeziora, które zalewały osadę Lubiatowską. Pierwotnie osada znajdowała się ok. 0,5 km na północ od swego dzisiejszego położenia. Pomimo walki mieszkańców z żywiołem wieś musiała zmienić swe położenia. Ludzie ustąpili i przenieśli się na wyżej położony teren, gdzie do dziś leży Lubiatowo.

Na ślady starej osady natrafiono w czasie robót melioracyjnych przy osuszaniu Małego Jeziora Lubiatowskiego. Pod warstwą namułów znaleziono fundamenty domów i resztki drewnianych ścian. W wyniku nierozważnego działania człowieka wędrująca wydma zasypała połacie lasu i łąk. Ze względu na silne wiatry, które powodowały jej przemieszczanie, stała się zagrożeniem dla ludzi. Podobny los spotkał Łebę, gdzie piaski zasypały miasto.

W latach powojennych Wydma Lubiatowska była intensywnie zalesiana kosodrzewiną. Po wojnie Instytut Badawczy Leśnictwa prowadził doświadczenia związane z zalesieniem wydm. Do dziś widoczne są działki doświadczalne z różnymi gatunkami drzew i krzewów.

W chwili obecnej wydma jest prawie ustalona, jednak w swej wschodniej części wciąż jest ruchoma i przemieszcza się zasypując bukowy las. Tempo przesuwania zależy od siły i kierunku wiatru, a wynosi od 2 do 4 m na rok. Wydma ma charakter śródlądowy, jej najwyższy punkt wznosi się na wysokość 35 m n.p.m., dzięki czemu jest doskonałym punktem widokowym na Bałtyk i okoliczne lasy.

Autor: P.Syrocki, Starostwo Powiatowe w Wejherowie
Foto: Wojciech Klimek

Najbliższa okolica

W najbliższej okolicy znajduje się oddalone o kilka kilometrów Choczewo, gdzie można zrobić zakupy w hipermarkecie i naprawdę smacznie zjeść. Jest tu wiele atrakcji jak latarnia morska w Stilo, czy jezioro Choczewskie. Piękną miejscowością jest również niedalekie Gniewiono oferujące takie atrakcje jak basen, kręgielnię, kino, wieżę widokową oraz spływy kajakowe rzeką Piaśnicą z zalewu Żarnowieckiego wporst do morza. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o pobliskiej Łebie z jej atrakcjami tj. ruchomymi wydmami w parku narodowym oraz parkiem dinozaurów.

W pobliżu Lubiatowa położone są również inne znane miejscowości nadmorskie jak Dębki i Białogóra, oferujące szereg rozrywek, w szczególności dla młodzieży. Warte odwiedzenia są również wymienione już, oddalone o 40 km, Lębork i Wejherowo (liczące około 60/70.000 mieszkańców). Rzecz jasna nie można ominąć półwyspu z Władysławowem, Jastarnią i Helem oraz trójmiasto tj. Gdańsk z Gdynią i Sopotem, które również oczarują ogromem atrakcji.

Do zobaczenia w Lubiatowie – czeka tu na Państwa – dosłownie – morze atrakcji!

Dodatkowe informacje

Rekomendowane szlaki turystyczne:

Zielony o długości 10 km wiedzie wokół Jeziora Choczewskiego, zbaczając do Starbienina. Ścieżka ma na celu zapoznanie z bogactwem naturalnym, jakim jest jezioro, pokazanie elektrowni wiatrowej i baterii słonecznych, jako alternatywnych źródeł energii. Przy każdym z tych punktów ustawione są tablice informacyjne, a na naszej malowniczej trasie znajdują się także miejsca wypoczynku.

Żółty o długości 9 km rozpoczyna się tuż za Choczewem i wiedzie przez Kierzkowo w kierunku leśniczówki Szklana Huta, gdzie przecina szlak niebieski. Kończy się w lesie, na granicy z Gminą Krokowa. Proponujemy tę trasę w celu zwiększenia bezpieczeństwa ruchu rowerowego. Można nią dojechać nad morze, pomijając ruchliwą w sezonie szosę Choczewo-Lubiatowo.

Niebieski o długości 13 km rozpoczyna się na parkingu tuż za Osiekami /tu można zostawić swoje auto i przesiąść się na rower/. Zmierza do ścieżki przyrodniczo-leśnej i dalej na północ koło Wydmy Lubiatowskiej, wzdłuż brzegu morskiego, przez Lubiatowo i Kopalino, aż wreszcie łączy się z żółtym szlakiem. Trasa niebieska służy przybliżeniu problematyki leśnej i działalności leśników w lasach. Pokazuje remizy, bór bażynowy, roślinność wydmową, pomniki przyrody Ma także na celu zwrócenie uwagi na problem utrwalania wydm, umacniania brzegu morskiego. Na tej drodze możemy zobaczyć także stary, niemiecki cmentarz.

Pomarańczowy o długości 22,5 km rozpoczyna się na Promenadzie Bursztynowej /ciągu pieszo-rowerowego łączącego miejscowości Kopalino-Lubiatowo/ i prowadzi przez miejscowości agroturystyczne: Kopalino, Sasino i Słajszewo. Możemy podziwiać na niej ruiny młyna wodnego,latarnię morską Stilo i kosodrzewiny rosnące na wydmach. Szlak ten kończy się za miejscowością Sasino, na granicy z Gminą Wicko.

Kontakt

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza kontaktowego.
W odpowiedzi przygotujemy ofertę wypoczynku dedykowaną specjalnie dla Państwa.

84-210 Lubiatowo, ul. Bałtycka 6

+48 575 429 070

kontakt@apartamentybaltyckie.com.pl

www.apartamentybaltyckie.com.pl